banner213

Davut Kavranoğlu; Türkiye daha güçlü bir konumda olacak!

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof.Dr. Davut Kavranoğlu 16 Nisan referandumundan sonra Türkiye’nin teknoloji, sanayi ve ekonomi alanlarında daha güçlü bir konumda olacağını söyledi.

Davut Kavranoğlu; Türkiye daha güçlü bir konumda olacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilim, teknoloji, sanayi, üniversite ve bilgi ekonomisi alanlarından sorumlu Başdanışmanı Elektronik Mühendisi Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, 16 Nisan referandumunda çıkacak olası ‘evet’ sonucunun daha güçlü Türkiye’ye yolunda önemli bir viraj olduğunu belirtti.

Türkiye’nin daha hızlı kalkınmasının önündeki en büyük engelin terör olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kavranoğlu, terörle mücadelenin Türkiye’ye oldukça zaman kaybettirdiğini ve başta FETÖ olmak üzere birçok yasadışı terör örgütünün ülkenin gelişmesine engel olmak için var olduğuna dikkat çekti. 

‘BİLGİ EKONOMİSİ’NE GEÇİŞİN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ’
“Dünya 3. veya 4. Sanayi Devrimi safhasında. Bu konuda ABD’li yazar Jeremy Rifkin'in konuşmalarının tamamına katılmasam da konuyu güzel bir şekilde ortaya koyuyor. Özellikle Almanların başını çektiği Sanayi 4.0 ile 4. Sanayi Devrimi karıştırılıyor. Sanayi 4.0, üretimin otomatik hale getirilmesi demek. Yani üretimde işçi yerine robot ve otomasyon kullanılması demek. Bizim açımızdan ise işçilerin yerini robotların alması projesi çok da arzu edilen bir çözüm metodu değil... Bizim amacımız Sanayi 4.0’ı benimseyerek klişelerin peşine gidip, kendimize gol atıp, yeterince olmayan sanayimizi bir de otomasyona geçirmek olmamalı. Endüstri 4.0'a geçilmesi demek; var olan sanayimizde Almanlar ve diğer gelişmiş ülkelerin üretim teknolojilerine milyarca avro yatırılması demek. Bu paradigma gelişmiş batı ülkelerinin rekabet etmek için geri kalmış Doğu’nun ucuz işçiliğine muhtaç olmaktan kurtulma girişimidir. Bizim devlet olarak, vereceğimiz teşviklerle böyle bir seferberliğe girmemizin beklenmesi yanlış olur.  Bizim ihtiyacımız olan şey; yapısal reformlar yaparak Türkiye'de Bilgi Ekonomisi alanına geçişin önünü açmak olmalıdır. Var olan sanayinin daha az işçiye iş vererek aynı işi yapmasına yarayacak modernizasyonu teşvik etmek değil…

‘FETÖ VE DİĞER FALEKETLERLE MEŞGUL OLUYORUZ’
Biz 1. sanayi devrimini tamamen ıskaladık, 2. sanayi devrimini de büyük ölçüde ıskaladık. Ya 3. Sanayi devrimi? Terörle, baş belası FETÖ, çevremizdeki felaketlerle o kadar meşgulüz ki, bu hengâmede 3. Sanayi Devrimini ıskalıyoruz. 3. sanayi Devrimi’ni ıskalamanın bedeli çok ağır olur. Bu problemin Sanayi 4.0 a geçiş olarak anlatılması tamamen yanlış ve beklenin aksine bizi asıl yapmamız gerekenlerden uzaklaştırır. 3. Sanayi Devrimi ve Bilgi Ekonomisi’ne geçiş teşvik paketleri veya para vermekle olmaz, temel yapısal değişiklikler yaparak olur.

‘KALKINMANIN YOLU BİLİM, TEKNOLOJİ, GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ’NDEN GEÇİYOR’
16 Nisan referandumunda ‘evet’ dedikten sonra Bilgi Ekonomisi alanı için yapısal değişiklikler ile 3. Sanayi Devrimini ıskalamayacağız. Güçlü ve müreffeh ülke, güçlü ekonomi ve kalkınma için uygun Bilim-Teknoloji-Girişimcilik Ekosistemi olmazsa olmazdır. Bilgi Ekonomisine geçiş için de gereken şey kanunları değiştirerek Bilim – Teknoloji - Girişimcilik ekosistemini kurmaktır.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.